Távcsőkészítés - távcsőtükör 170/1300

Mint nagyon sok amatőrcsillagászt, engem is hatalmába kerített a távcsőkészítési vágy. Az a gondolat, hogy a saját kezem munkája által elkészített távcsövön keresztül szemléljem a csillagos eget nem hagyott nyugodni. Elkezdtem hát gyűjteni az információkat és persze a művelethez szükséges eszközöket, anyagokat. Ez utóbbi komoly fejtöréseket okozott.
Az információkkal nem volt gond. Az internet dugig van a témáról szóló legváltozatosabb dokumentumokkal. A Csillagváros közösségi oldalon nagyon sok és fontos információ beszerezhető, nem beszélve a más amatőrökkel való kapcsolattartásról. Bátran állíthatom, hogy az amatőrcsillagászok között találtam meg a legönzetlenebb embereket, akikkel valaha találkoztam.
Továbbá, szerencsére jó áron be tudtam szerzni "Kulin György - A távcső világa" egy nagyon jó állapotú példányát. Kötelező olvasmány.
Mindenkit óva intek attól, hogy készpénznek vegyen egy adott forrásból származó információt. Minden embernek megvan az általa jónak tartott és kipróbált verziója. A tapasztalat szerzés és a kitartás a legfontosabb.
Mikor összegyűjtöttem a tudnivalókat és úgy döntöttem bele vágok, elkezdtem beszerezni a "hozzávalókat". Hát volt mit.
Az első és legfontosabb dolog az üveg alapanyag. Ennek beszerzése olyan nehéz volt, hogy majdnem lemondtam a távcsőkészítés örömeiről. Sajnos pénzügyi keret hiányában minden kiadást amennyire lehetett megpróbáltam leredukálni.
Amíg kerestem a megfelelő beszerzési forrást, találtam kettő darab régi szódásüveget. Régen még ebből is készítettek távcsőtükröt. Azonnal nekiláttam és levágtam az aljukat. Sajnos a vágás koránt sem lett tiszta, így nagy munka volt simára csiszolni a felületét. Az egyiket sikeresen el is törtem a művelet közben.
Ekkor váratlanul megismertem egy "régi motoros" tükörcsiszoló amatőrt. Ennél nagyobb szerencse nem is érhetett volna. Megajándékozott egy pár 170 mm-es öntött benézőüveggel. Ez a fajta üveg kifejezetten jó csiszoláshoz, ráadásul mind a két korong egyforma, így ha az egyikből sikerült tükröt csiszolni, a szerszámként használt másik korong is megmunkálható. Hogy teljesen megkíméljem az egyik korongot, megpróbáltam a szerszámot más anyagból készíteni. Erre a greslapot ajánlják fehércement alapra ragasztva. Én a sima járólap greslapot vágtam ugyan olyan méretűre mint az üveg korong, a felületével az üvegre fordítottam, majd papírból kb. 3-4 cm peremet készítettem. A nem túl híg fehércementtel felöntöttem, majd egy napig szárítottam.
A szerszámot a sok negatív kritika miatt még nem próbáltam ki. Egyesek szerint a csiszolás során vizezve elválik a cement a laptól. Nem akartam kockáztatni az első csiszolt üvegemet, így mégis üvegszerszámmal csiszoltam, de amikor majd a másik korongra kerül a sor biztos kipróbálom.
Az üveganyag után a csiszolóanyagokon volt a sor. Több forgalmazó cég is van, akik árusítanak kis tételben többféle finomságú Szilícium-Karbid csiszolószemcsét. Én a KucsaKer Kft-től rendeltem, bár néhány fontos szemcse méretből nem tudtak küldeni. 
  Amilyen finomságokat rendeltem:
46 - tökéletesen semmire nem jó, csak a szódásüveg aljának nagyon durva megmunkálására vettem
80 - fontos a görbület kialakításánál
  Jó lett volna 120-as a további durva csiszoláshoz, a 80-assal túlmélyített tükröt könyebb visszahozni 120-assal, nekem elég hosszasan kellet dolgozni a 220-assal.
220 - fontos
320 - fontos
400 - fontos, nekem ekkora lépések megfelelőek voltak
  Itt jön a 600, amit nem is lehet  megspórolni, hála istennek egy másik nagyon szívélyes amatőrtárs a rendelkezésemre bocsátott egy adagot, ráadásul némi cérium-oxid társaságában, amely a polírozáskor nélkülözhetetlen anyag
800 - a csiszolás befejező finomsága.



folyt.köv.

Csiszoló szerszám készítéséhez kivágott greslap.



 
 
 
Késél és ronchi mérőműszer.




 
 
 
170-es korongok és a kiöntött szerszám.
 







 
 
 
Finomcsiszolás.





 
 
 
Végletekig lekoptatott szuroktárcsa.

 
 

Szuroktárcsa öntése.
 


 

 
 
125-ös korongpár.

 



Szuroktárcsa készítés folyamata
 




















 
 
Szurokkeménység mérő