Na persze nem olyan egyszerű a dolog. Ha nem futnék ki a fizetésemből már a hónap közepén nem is lenne gond. Persze tervezni, álmodozni nem csak hogy szabad, kötelező.
A terv abból következik, hogy egyre jobban tetszik ez a csillagázdi. A kb. egy éve vásárolt Celestron PowerSeeker 60EQ refraktoromat szinte azonnal kinőttem, azóta vágyok egy nagyobbra. A szűkös költségvetés megnehezíti a helyzetet, így végül három teleszkóp került a látómezőmbe.
Az első egy MEADE LXD75 (152/762), de mivel ennek az elérhető árú darabja elkelt mire feleszméltem, ezért ennek a lehetősége egy időre fagyasztva.
A második egy Mira 130 (130/650) SkyWatcher Newton tubus, amely talán a legjobb választás lenne, ha össze jön rá a pénz.
A tavcso.hu-t idézve: "130mm-es objektívje már a Hold- és bolygómegfigyelésen kívül a halvány mély-ég objektumok megfigyelésére is alkalmassá teszi a műszert, különösen ha sötét, vidéki égbolt alól távcsövezünk. Míg a legtöbb kistávcső főtükre gömb felületű, addig a 130/650-es már paraboloid főtükörrel szerelt, ami a nagy nagyítású megfigyelésekre is kiválóan alkalmassá teszi a műszert. F/5-ös fényereje (vagy nyílásviszonya) rövid felépítést erdméynez, így a távcső könnyeb hordozható, könnyen kezelhető és stabilabban tartja a mechanikája. A 650 mm fókuszú parabolatükre kisebb nagyítású megfigyelésekre determinálja, de kitűnő optikai minősége miatt rövid fókuszú okulárokkal, vagy Barlow lencse közbeiktatásával sokkal nagyobb nagyításokkal is végezhetünk megfigyeléseket. A csomag tartozéka egy 10mm-es és egy 25mm-es Barium okulár, melyekkel 26x-os és 65x-ös nagyítást érhetünk el, ám további okulárokkal (vagy Barlow-lencsével) egészen 260x-ig bővíthetjük a nagyítást, mely az ajánlott nagyítástartomány felső határa. A 34,5 mm-es segédtükre csak mérsékelt (26%-os) központi kitakarást ereményez, és a tartólábak is igen vékonyak, melyek további előnyt jelentenek a nagy nagyítású megfigyeléseknél. EQ2-es mechanikája alap kiszerelésben kézi finommozgatású, de utólag óragéppel is bővíthető.
Kapható egy 2"-es mikrofókuszos Crayforddal szerelt változata, amely ultraprecíz élességállítású és lehetővé teszi a 2"-es kiegészítők (pl kómakorrektor) használatát, melyeket főleg fotózásnál hasznáhatunk ki.
Sánta Gábor az MCSE-tõl kapott egy ilyen 130/650-es mûszert, melyrõl részletes tesztet készített, ebbõl idézünk: Amikor megkaptam, fel sem fogtam teljesen, mi került a birtokomba, milyen remek mûszerrel lettem gazdagabb, csak a Fátyol-ködös – Ikerhalmazos éjszaka döbbentett rá. A SkyWatcher 130/650-es Newtonjára semmi rosszat nem tudok mondani. Ez a mûszer igazi univerzális távcsõ: egyaránt alkalmas profi változózásra (inner sanctum tartomány elérhetõ), készíthetõk vele színvonalas mély-ég és Hold-rajzok, kettõs-megfigyelések. Mivel én nem fotózok, ilyen célú felhasználásáról nem nyilatkozhatok. Vizuális megfigyelésekre, akár komoly észlelésekre is alkalmas, könnyen szállítható, mégis jó teljesítményû távcsõ. Épp emiatt minden bizonnyal sok örömet okoz, és az a távcso a jó távcsõ, melyet szeretettel és gyakran használnak. Én bizony így teszek vele! "
Annak tükrében, hogy már van egy refraktorom, amit szűkösen, de néhány helyzetben tudok használni, kiegészítésként kellene az újabb távcső.
Itt jön a képbe a harmadik versenyző, az előbb bemutatott reflektor nagytestvére, amely ráadásul még árban is előnyösebb lenne. Ő a Luna 130 (130/900) SkyWatcher Newton tubusa. Nem is tudom mi lenne nekem előnyösebb a hosszabb fókusztáv, vagy a rövidebb és ezzel fényerősebb. Ha sikerül egy kicsit több pénzt félretenni, biztos hogy a második versenyző lesz a befutó, de még ki tudja mi lesz a jövőben. Mostanában eléggé fordulatos napokat kell megélnünk.